facebook
 

AKTUALNOŚCI:

Więźniowie Zakładu Karnego i nasi licealiści odnawiają mogiły

Więźniowie Zakładu Karnego i nasi licealiści odnawiają mogiły

Słuchacze i kadra Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Płocku zaangażowali się w projekt „Pamiętamy! Czuwamy!”, który polegał na odnowieniu kilku mogił zbiorowych znajdujących się na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku przy ul. Norbertańskiej 25.

Grant na te działania uzyskało stowarzyszenie na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „Busola”, które ściśle współpracuje z CKU - obie instytucje łączy osoba Huberta Skrzyńskiego, dyrektora CKU i jednocześnie założyciela stowarzyszenia. Środki pochodziły z Fundacji „Orlen Dar Serca”.
Dzięki pozyskanym funduszom udało się przywrócić ładny wygląd pięciu mogiłom zbiorowym oraz jednej mogile indywidualnej – kpt. Mieczysława Głogowieckiego.
W prace zaangażowało się pięciu słuchaczy szkoły, którzy pod opieką czterech nauczycieli spędzili siedem dni roboczych na cmentarzu, doprowadzając mogiły do właściwego wyglądu. Prace polegały na dokładnym wyczyszczeniu wszystkich elementów betonowych (obrzeży oraz krzyży) z brudu i mchu, przekopaniu ziemi oraz usunięciu znajdujących się w niej zbędnych elementów – korzeni, gałęzi, kasztanów, kamieni, odmalowaniu wszystkich części betonowych oraz nawiezieniu świeżej, czystej ziemi.
– Prace przebiegały w dosyć ciężkich warunkach, ale dzięki wspólnemu zaangażowaniu i włożonemu wysiłkowi udało się przeprowadzić je całkiem sprawnie, a rezultat końcowy, naszym zdaniem, jest bardzo efektowny – podsumowuje projekt Hubert Skrzyński.
Warto wspomnieć, że o inicjatywie słuchaczy i kadry CKU przy ZK w Płocku dowiedzieli się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Płockim Towarzystwie Oświatowym i zdecydowali się przyjść z pomocą.
W sumie w pracach udział wzięło dwunastu licealistów. – Finalnie spędziliśmy wspólnie jeden dzień roboczy. Młodzi ludzie pracowali bardzo sprawnie i tak naprawdę pomogli nam znacząco w podjętym wysiłku – zapewnia H. Skrzyński.
I dodaje, że być może w przyszłości uda się jeszcze przeprowadzić kolejne prace na tym cmentarzu. – Nadal pozostaje kilkadziesiąt mogił, które wymagają renowacji. W tej edycji projektu „Pamiętamy! Czuwamy!” został wykonany taki zakres prac, na ile pozwolił budżet i możliwości – stwierdził dyrektor Skrzyński.
Przy okazji podziękował wszystkim, którzy wsparli kadrę i słuchaczy przy realizacji projektu. – Mamy nadzieję, że wspólnie mamy poczucie właściwie wykonanej pracy – podsumował.
Dodatkowym działaniem będzie lekcja historii, którą przygotuje szkolny historyk. Uczestnicy lekcji dowiedzą się, jak i kiedy powstał Cmentarz Garnizonowy oraz dlaczego znajdują się na nim zarówno groby niemieckie, rosyjskie oraz polskie.

 

Źródło: https://tp.com.pl/artykul/wiezniowie-zakladu/933940

<< Wróć do poprzedniej strony

Copyright Płockie Towarzystwo Oświatowe 2014