facebook
 

AKTUALNOŚCI:

Informacje o koronawirusie

Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Pracownicy,
mając na uwadze dobro wszystkich nas, a w szczególności naszych dzieci i młodzieży, w okresie wzmożonych zachorowań na grypę oraz zagrożenia zarażenia się koronawirusem, zwracam się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z poniższymi informacjami, które mogą pomóc w zmniejszeniu rozprzestrzeniania się tych wirusów.

Zalecenia dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)
Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w piątek w Genewie "Dziesięć rad, jak uniknąć zakażenia koronawirusem":

1) Myć często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie mamy go pod ręką - wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.
2)  Regularnie czyścić takie powierzchnie, jak blaty biurek w miejscach pracy bądź stołów w kuchni.
3) Upewniać się, czy informacje o COVID-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy sama WHO. Należy np. pamiętać, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, nie zaś od dolegliwości w rodzaju kataru. Unikać podróży, gdy mamy gorączkę lub kaszel. Jeśli choroba dosięgnie nas w czasie podróży samolotem, należy niezwłocznie poinformować załogę, a po powrocie do domu skontaktować się z zawodowym personelem medycznym i opowiedzieć, skąd właśnie powróciliśmy.
4) Należy kichać i kaszleć zasłaniając się rękawem (nie dłonią) lub używać jednorazowej chusteczki, którą trzeba niezwłocznie wyrzucić do śmieci i umyć ręce.
5) Jeśli masz więcej niż 60 lat i problemy ze zdrowiem w rodzaju niewydolności sercowo-naczyniowej lub oddechowej bądź cukrzycy, ryzyko ciężkiej choroby w razie zakażenia zwiększa się. Dlatego należy podejmować dodatkowe środki ostrożności, unikać zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnymi źródłami zakażenia.
6) Jeśli poczujemy się źle, należy pozostać w domu i wezwać lekarza lub zawodowego pielęgniarza, który powinien zapytać nas o symptomy złego samopoczucia, dokąd podróżowaliśmy i z kim się kontaktowaliśmy.
7) Jeśli zachorujemy, należy pozostać w domu, odizolować się od pozostałych członków rodziny - również podczas posiłków – i korzystać z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.
8) W razie uczucia duszności wezwać lekarza.
9)  To naturalne, iż żyjąc w otoczeniu atakowanym przez chorobę, odczuwamy niepokój. Należy poszukiwać sposobu, jak sobie w tej sytuacji poradzić, szukać pomocy i sposobu zagwarantowania sobie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szkole czy miejscu kultu religijnego.
10) Polski NFZ uruchomił całodobową infolinię
(tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.


DODATKOWE INFORMACJE:


Życząc nam wszystkim dużo zdrowia, proszę o stosowanie się w/w zaleceń i zwrócenia szczególnej uwagi na zachowania naszych dzieci.
W razie pytań proszę się ze mną kontaktować pod numerem telefonu: 883 371 388

       Dyrektor Szkół PTO
        Lidia Lewandowska

<< Wróć do poprzedniej strony

Copyright Płockie Towarzystwo Oświatowe 2014